Cuker Laza
OPIS KNJIGE:
Oduvek je bilo bogataša ovakvih i onakvih, ali takvog kao što je početkom XX veka bio junak ove knjige – Srbija teško da će ikada više imati.
Najšašaviji bogataš Srbije svih vremena
Dobitnik nagrade Despot Stefan Lazarević
Ova knjiga otkriva brojne interesantne detalje iz života ovog neobičnog i danas skoro sasvim zaboravljenog ekscentrika koji je ostavio dubok trag u istoriji svoga grada, ali i zemlje čija je štampa nadugačko i naširoko pisala o njemu.
Iako ga je rođeni stric, Josif J. Kurtović, jedan od najbogatijih Srba tog doba, izbrisao iz testamenta, na kraju, kako to najčešće biva kada život režira i piše romane, celokupno nasledstvo slilo se baš njemu u ruke – jedinom izopštenom iz stričevog zaveštanja – Mihailu Kurtoviću zvanom Cuker Laza!
Na veoma neobičan i do tada neviđen način Laza je počeo da rasipa svoje blago uveseljavajući ljude oko sebe, kupujući svakojake poklone i znanima i neznanima, pomažući mnoge, a posebno Univerzitet u Beogradu, Srpsku pravoslavnu crkvu, razna kulturno-umetnička i naučna društva... Sve je to radio u tolikoj meri i uz takve propratne postupke da je pitanje njegovog trošenja novca sud razmatrao čak sedamnaest godina, pri čemu je trinaest različitih medicinskih komisija sa ukupno 53 najčuvenija lekara Kraljevine Jugoslavije pregledalo Lazu tragajući samo za jednim odgovorom na pitanje: da li Mihailo Kurtović jeste ili nije „sumasišavši“.
Cena: 899 rsd
potrebna količina:
Odaberite izdanje:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 700 rsd
Cena: 385 rsd
Cena: 789 rsd
Cena: 329 rsd
Cena: 594 rsd
Cena: 423 rsd
Cena: 999 rsd
Cena: 1.999 rsd
Cena: 399 rsd
Cena: 990 rsd
Cena: 660 rsd
Cena: 1.090 rsd
Cena: 960 rsd
Cena: 799 rsd












