• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Imaginarne biografije
    Imaginarne biografije

    Imaginarne biografije

    OPIS KNJIGE:

    Biograf ne treba da se trudi da bude istinit; treba da stvara u haosu ljudskih crta. Lajbnic kaže da je Bog, stvarajući svet, odabrao najbolju od mogućnosti. Biograf, kao niže božanstvo, zna da izabere onoga koji je jedinstven u ogromnom mnoštvu ljudi. Ne sme se prevariti ni kad je u pitanju umetnost, kao što se Bog nije prevario kad je reč o dobroti. Neophodno je da u obojice instinkt bude nepogrešiv. Strpljivi polubogovi su sakupili za biografa ideje, pokrete, fizionomije, događaje. Njihovo delo je u hronikama, memoarima, prepisci i kritičkim beleškama antike. Iz te sirove građe biograf odabira ono što će složiti u oblik koji ne liči ni na jedan drugi. Nije korisno da bude isti kao onaj koji je nekad stvoren za nekog višeg boga, već samo ako je jedinstven, kao bilo koje ostvarenje.
    Marsel Švob, Imaginarne biografije
    (iz Predgovora)

    Kao i onaj Španac, koji je zahvaljujući nekim knjigama uspeo da postane Don Kihot, tako je i Švob, pre nego što se latio književnosti i obogatio je, bio zadivljeni čitalac. Zalomila mu se Francuska, najknjiževnija od svih zemalja. Zalomio mu se devetnaesti vek, koji nije bio ispod prethodnog. Rabinske loze, on je nasledio istočnjačku tradiciju, koju je pridodao zapadnjačkim. Oduvek je osećao svojim prostor dubokih biblioteka. Naučio je grčki i preveo je Lukijana iz Samosate. Kao i mnogi drugi Francuzi, zavoleo je englesku književnost. Preveo je i Stivensona i Meredita, čije je delo tanano i teško. Nepristrasno se divio Vitmanu i Pou. Zanimao ga je srednjovekovni argo, kojim je baratao Fransoa Vijon. Otkrio je i preveo roman Mol Flanders, odakle je možda i naučio izmišljanje prilika.
    Njegove Imaginarne biografije datiraju iz 1896. Za svoje pisanje je izmislio neobičan metod. Protagonisti su realni; događaji mogu da budu bajkoliki a neretko i fantastični. Jedinstven ukus ove knjige nalazi se upravo u ovom spoju.
    Na svim krajevima sveta ima poklonika Marsela Švoba, koji obrazuju mala tajna društva. Nije težio slavi, a namerno je pisao za happy few, za manjinu. Obilazio je simbolističke kružoke; družio se sa Remijem i Gurmonom i sa Polom Klodelom.
    Oko 1935. napisao sam bezazlenu knjigu pod naslovom Svetska istorija beščašća. Jedan od mnogobrojnih njenih izvora, na koji kritika još nije ukazala, jeste ova Švobova knjiga.
    Godine 1867. i 1905. obuhvataju njegov život.
    Horhe Luis Borhes, Predgovori (odlomak)
    KUIZ STILOS, Beograd, 1990.

    Više detalja

    Izdavač: AED studio

    Dostupnost: 4 do 7 dana
    Šifra: 50006
    Ovaj naslov je trenutno RASPRODAT
    Ukucajte ovde vaš mail kako biste bili obavešteni kada knjiga bude ponovo u prodaji:

    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Izdavač: AED studio

    Dostupnost: 4 do 7 dana
    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!

    KorisnaKnjiga.com koristi cookije kako bi prilagodila sajt korisniku i analizirala prikazani sadžaj.
    Podaci o identitetu korisnika se ne prikupljaju, već samo informacije o posećenosti koje dalje naši partneri obrađuju. Više informacija.