• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Telo i film
    Telo i film

    Telo i film

    OPIS KNJIGE:

    Knjiga „Telo i film“ Salija S. Salinija predstavlja sveobuhvatnu i analitičku studiju o jednom od najvažnijih motiva filmske umetnosti – ljudskom telu. Polazeći od savremenih teorijskih pristupa, autor istražuje kako je telo kroz istoriju filma postalo mnogo više od fizičkog prisustva na ekranu, pretvarajući se u nosioca identiteta, društvenih vrednosti, političkih poruka i kulturnih značenja.

    Na početku knjige Salini razmatra položaj tela u savremenom potrošačkom društvu, ukazujući na način na koji mediji, kultura i industrija oblikuju percepciju ljudskog izgleda, identiteta i telesnosti. Telo se posmatra kao prostor na kojem se prepliću pitanja moći, kontrole, želje, estetike i društvenih očekivanja, što predstavlja osnovu za dalje razumevanje njegovog mesta u filmskom izrazu.

    U nastavku autor analizira različite filmske poetike i ostvarenja u kojima telo ima ključnu ulogu, bilo kao centralni motiv ili kao simbol kroz koji se izražavaju dublje psihološke, filozofske i društvene teme. Kroz pažljivo odabrane primere pokazuje kako film koristi telo da bi govorio o identitetu, transformaciji, ranjivosti, seksualnosti, bolesti, tehnologiji i granicama ljudskog postojanja.

    Posebno mesto u knjizi zauzima detaljna analiza stvaralaštva Dejvida Kronenberga, jednog od najznačajnijih savremenih filmskih autora poznatog po istraživanju odnosa između tela, uma i tehnologije. Salini razmatra ključne motive njegovog opusa, objašnjavajući na koji način Kronenberg kroz svoje filmove pomera granice tradicionalnog prikaza ljudskog tela i otvara pitanja o njegovoj promenljivosti, identitetu i budućnosti. Analiza pojedinih filmova omogućava čitaocima da dublje razumeju specifičnost njegovog autorskog izraza i njegov značaj u istoriji svetske kinematografije.

    Pisano jasno i argumentovano, „Telo i film“ uspešno povezuje filmsku teoriju, filozofiju, sociologiju i kulturne studije, nudeći čitaocima novo sagledavanje odnosa između čoveka i filmske slike. Knjiga je namenjena studentima filmskih i medijskih studija, istraživačima, filmskim kritičarima, ali i svim ljubiteljima sedme umetnosti koji žele da prodube razumevanje načina na koji film oblikuje naše poimanje tela i identiteta.

    Više detalja

    Br.strana: 318

    Povez: Tvrdi povez

    God.izdanja: 2026.

    Izdavač: Filmski centar Srbije

    ISBN: 9788672271515

    Šifra: 256139
    Cena: 1.760 rsd

    potrebna količina:


    Odaberite izdanje:

    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 318

    Povez: Tvrdi povez

    God.izdanja: 2026.

    Izdavač: Filmski centar Srbije

    ISBN: 9788672271515

    Komentari čitalaca

  •